Bij de montage van een nieuw mooi verchroomd mist achterlicht op mijn DS23m van 72 heb ik per ongeluk de + op de massa aangesloten.
Ik vond het al vreemd dat de lichten strek zwak werden toen ik de lamp wilde testen. Er kwam opeens wat rook uit het dashboard bij de mistlicht schakelaar en ook bij het lampje zelf kwam wat rook.
Er waren wat kabels doorgebrand.
Na dit te hebben vervangen starte ik de dag erna de auto. De lampen deden het goed. Alleen maar even. Daarna viel hele verlichting uit (voorlichten, achterlichten, knipperlichten en interieur). Laadstroomlampje begon fel te branden.
Dus zekeringen gecontroleerd. Vreemd genoeg geen enkele zekering doorgebrand. Ook de contacten van de zekeringhouder zijn in orde.
Zit er soms achter het klokkenpaneel ergens een relais wat de geest heeft gegeven door de kortsluiting? Bij het inschakelen van de verlichting hoorde ik altijd een zachte klik vanachter de klokken. Nu hoor ik die niet meer.
Zijn er andere dingen die stuk kunnen gaan bij zulke kortsluiting. Spanningregelaar bij accu? Dynamo.
Auto start overigens wel goed. Had kwam wel niet omhoog moest even hendeltje hoger zetten om haar wakker te maken. Maar zal wel niets met de kortsluiting te maken hebben hoop ik.
Wie weet raad?
wat ik al had; 2cv6 / visa GT / GSA / CX / XM / Xsara Picasso…..en nu eindelijk….een DS23 pallas uit 1972. Oh ja..en nog een Grand C4 Picasso!





























Totaal aantal Berichten: 10299
Geregistreerd: 22-03-2005
- GS/GSA 1220 club break
- Overig Panhard 17 break
- GS/GSA X1
- ID/DS DS23H Pallas
- ID/DS ID20F break 21 5-bak
Citroën monteerde alleen voor het grootlicht een relais. Een vorige eigenaar zou ook een relais voor het dimlicht gemonteerd kunnen hebben.
Heb je de zekeringen een voor een gedemonteerd en doorgemeten?
Citroen!












































Totaal aantal Berichten: 25715
Geregistreerd: 31-07-2003
- Ami 6
- SM 2.7 i.e.
Accu lampje aan is wel vreemd…
Zelfbenoemd Citroën Specialist!
Main Entry: bo·gart
Pronunciation: ‘bO-“gärt
Function: verb
1 : BULLY, INTIMIDATE.
2 : to use or consume without sharing. <don’t bogart that joint, pass it over>





























Totaal aantal Berichten: 10299
Geregistreerd: 22-03-2005
- GS/GSA 1220 club break
- Overig Panhard 17 break
- GS/GSA X1
- ID/DS DS23H Pallas
- ID/DS ID20F break 21 5-bak
Daarom tip ik ook op zekeringen.
Citroen!

















Totaal aantal Berichten: 1659
Geregistreerd: 08-09-2005
- ID/DS DSpécial Berline Confort
- Xsara 1.8i 8V Berline Ligne Prestige
- C5 2.0 16v Berline Caractère BVA
Spanningsregelaar opgeblazen?
Copain van DS-TT
http://www.ds-tt.nl
Citroën: DSpécial Confort Berline-02-1970-ONK
Xsara-N1, 1.8 8v BVA-1997
C5 2.0i 16v Berline Caractère BVA-2007
Peugeot 309 XR Plus, 1.4i-1991






















Totaal aantal Berichten: 3198
Geregistreerd: 16-06-2005
- SM 2.7 Carburateur
- C5 exclusive
- Berlingo 1.4 I multispace
- 2CV special
spanningsregelaar is NIET gezekerd !!
Lichtenschakelaar verbrand ???
Walter
Meten is weten , gissen is missen
defect gevonden
Ik heb het defect gevonden. Het was het lichtschakel-relais.
Dit ligt diep verborgen achter de klokken van mijn DS23 uit 1972. Onder kabelboom. Voorheen hoorde ik het klikken zodra de lichten ontstoken werden. Deze heeft het dus begeven bij de kortsluiting. Het is direct aangesloten zonder zekeringen.
Was wel even zoeken na alles te hebben doorgemeten en zowat alle kabels te hebben gecontroleerd op eventuele schade / smelt.
Ik belde diverse DS specialisten echter velen gaven aan dat er geen relais zou zitten en dit er door een vorige eigenaar erin zou zijn geprutst.
Vreemd want het zag er toch allemaal erg orgineel uit.
Na telefonisch contact met Peter van der Laan van Citro-advies/Heerlen bleek dat citroen wel degelijk een relais monteerde voor de algehele verlichting en was dus orgineel. Garage Bagnole in Echt bevestigde dit ook en had er diverse liggen. Orgineel zit er een AXO of Sanor 1c-3802 of 2c-3803 in. De mijne was een Axo 1c-3802.
Probleem bij die dingen is dat ze zonder zekering gemonteerd zitten. Ik zet er nu 2 zwevende zekeringen tussen….voor het geval ik weer eens per ongeluk de + van de lampjes op de massa aansluit
Het brandende laadstroomlampje had andere oorzaak. Dit ontdekte ik per toeval toen ik alles was aan het controleren en doormeten. Dit was wel gepruts van de vorige eigenaar….kabels waar een stukje van beschadigd was en met wat provisorisch geplakt waren met een stukje zwarte tape. Het handige van dit soort zoektochten naar fouten is dat je dan gelijk alle stekkers onder handen kunt nemen aangezien je de handel toch hebt open liggen. Opschuren / schoonmaken of vernieuwen.
Mijn dame is er in iedergeval wel weer een stukje beter op geworden.
wat ik al had; 2cv6 / visa GT / GSA / CX / XM / Xsara Picasso…..en nu eindelijk….een DS23 pallas uit 1972. Oh ja..en nog een Grand C4 Picasso!





























Totaal aantal Berichten: 10299
Geregistreerd: 22-03-2005
- GS/GSA 1220 club break
- Overig Panhard 17 break
- GS/GSA X1
- ID/DS DS23H Pallas
- ID/DS ID20F break 21 5-bak
Fijn dat je het gevonden hebt, maar… Citroën monteerde alleen een relais voor het grootlicht, dus NIET voor dimlicht en ook niet voor verstralers.
Citroen!
Mijn euforie en reactie op dit forum was wat voorbarig.
Schijnbaar had ik een toevalstreffer toen de lampen het weer deden na vervanging van relais.
Nadat ik reageerde op dit forum en ik wilde gaan rijden met de dame bleek dat het licht het weer niet deed.
Ten einde raad maar nog eens naar jullie reacties gekeken en gezien dat Walter aangaf verbrande lichtschakelaar.
En ja hoor. De zwarte + kabel wat naar de schakelaar loopt had welliswaar 12v maar gaf deze niet meer door aan de andere kabels in verschillende standen.
Walter bedankt voor de tip!!!
Na demontage lichtschakelaar kon ik een minuscuul schroeiplekje zien aan het + contact op de schakelaar zelf. Daar waar hij zit vastgeklonken. door de klinknagel met de het ringetje te verbinden sprong het licht weer aan. Door de kortsluiting dus gaan schroeien en los contact ontstaan.
Ik heb het euvel inmiddels verholpen (gesoldeerd).
Vraag is nu: met hoeveel Ampere sterke zekering kan ik deze zwarte + kabel het beste zekeren?
wat ik al had; 2cv6 / visa GT / GSA / CX / XM / Xsara Picasso…..en nu eindelijk….een DS23 pallas uit 1972. Oh ja..en nog een Grand C4 Picasso!





















Totaal aantal Berichten: 2967
Geregistreerd: 15-01-2007
- ID/DS DSuper LPG 4bak Méchanique
Ik zou toch maar uitzien naar vervangende schakelaar, de gesoldeerde verbinding begeeft het op termijn door de trillingen in de auto.

















Totaal aantal Berichten: 1656
Geregistreerd: 10-01-2006
- Xantia Ambulance, GiFa
Geheel terzijde. Het was gebruikelijk om verlichting niet te zekeren. Immers als de zekering eruit vliegt heb je geen licht meer. Tenminste dit geld voor het dimlicht iedergeval. Kijk maar eens bij de gemiddelde citroen. Overigens zijn achterlichten wel gezekerd. Normaal maar met 1 zekering, voor duitsland en allicht enkel andere die dat in de wetgeving hebben zijn er 2. Wat wel zo logisch is, anders valt alles weer in een keer uit.
Ik weet natuurlijk niet hoe het in der tijd was qwa zekering beleid. Maar mocht je het een en ander afwillen zekeren, probeer het dan inderdaad links en rechts te scheiden, zeker wat je dimlicht betreft want je zal raar opkijken als er tijdens een stortbui in de nacht op een landweg je verlichting uitvalt…
Dit geheel terzijde natuurlijk.
Doneer elke maand een biertje (of twee)! Rekeningnummer 62.65.26.620 - T.a.v. Stichting citroen-forum.nl - te Heerhugowaard















Totaal aantal Berichten: 1452
Geregistreerd: 02-02-2007
- ID/DS DSuper LPG 5bak
- Xantia 1.8 16v Break
Heb ook een keer een verbrande lichtschakelaar gehad, waardoor ik geen dimlicht meer had. Tijdelijk had ik dit ontsloten met een lichtschakelaar van thuis (gesoldeerd). Later is deze toen vervangen door een goed exemplaar.
Beide lampen hebben zo’n 60 Watt per kant, totaal dus 120 Watt. Deel dit door 12 volt en je krijgt dat er nu dus 10 Ampère door de schakelaar loopt bij zowel dimlicht als verstralers, bij inschakelen wellicht een nog hogere piek-spanning. Om deze reden geeft een zekering een risico.
Om deze schakelaar een lang leven te geven wil ik deze gaan ontsluiten dmv. 2 (auto-)relais, een voor dimlicht en 1 voor de verstralers. Zo’n relais kan zo’n 30 of 40 Ampère schakelen. Een dergelijk relais heb je in wissel (5-pins) of serie (4 pins) variant, beide zijn bruikbaar.
In onze auto’s zijn alle stekkers van het type “bananenstekker” en onder deze naam kun je ze vinden bij een electronica-handel (zoals hier). Deze stekkers worden ook nog veel in home-audio toepassingen (luidsperekers) gebruikt, maar dan kosten ze veel meer. Met dit gezegd hebbend is er dus nu geen noodzaak meer om stekkers ergens vanaf te knippen.
Ik zal foto’s en schema’s maken voor een compleet verhaal.
Groetjes, Bart
DSuper 1.9 LPG blue d’ Orient 01-1972
Het enige wat ik in een andere auto zie is de reflectie van die van mij.
Indien je voor de orginele stekkers gaat kun je deze o.a. verkrijgen bij:
http://www.ds-sassen.de/parts/e_kabel.htm (4mm)
http://www.franzose.de/de/Citroen-2CV/Alle/Kabelbaum/ANR14207/ (3mm)
Groot voordeel is dat je dan ook gelijk de orginele kleurcodering erbij hebt.
Citroën SM: Ceci n’est pas une voiture…..c’est un art de vivre !!
history: BX gti (2x), BX sport, BX 16V MK2,Xantia 2.0 SX, DS23 pallas injection.















Totaal aantal Berichten: 1452
Geregistreerd: 02-02-2007
- ID/DS DSuper LPG 5bak
- Xantia 1.8 16v Break
Die stekkers zijn inderdaad ook een optie. Ik had alleen rood en zwarte besteld.
Om de procedure uit te leggen begin ik met het schema van de originele schakelaar:
De N(zwart) draad komt rechtstreeks van de accu. De Mv(licht paars) draad wordt zowel geschakeld bij kwart en half ronddraaien. Via zekering 4 wordt hiermee een groot deel van de interieurverlichting als ook de verlichting achter geschakeld. Draad J (geel) schakelt het grootlicht in de hoofd-lampen via een relais (origineel). Draad Ve (groen) schakelt dimlicht. Draad R (rood) schakelt de (meedraaiende) verstralers.
Nu heb ik een schakeling gemaakt met 2 relais om dimlicht en verstralers te ontlasten van de schakelaar:
Let even op als je zelf relsis koopt dat de nummering van de relais contacten kan afwijken.
Ik heb daarvoor een stuk dikke draad genomen on draad N af te takken als voedingsspanning naar de 2 relais. Concreet ziet het er dan zo uit:
Op het plaatje ontbreekt op beide relais nog de massa-aansluiting en ik heb bij beide relais de contacten ge-isoleerd. Bij het inbouwen is het zoeken naar een massa-draad om vanaf te takken nog het lastigst.
Ik geef toe dat mijn bestelde stekker / contrastekker niet perfect maar wel voldoende passen op de originele stekkers.
In deze schakeling gaat nog wel alle interieur-stroom over de lichtschakelaar. Bij elkaar hebben we het dan over een veel lagen wattage en het geheel is gezekerd.
Als alternatief was ik nog aan het denken om Mv als stuurstroom op een relais draad Mv en Ve te laten schakelen, daarmee zit alles achter relais. Nadelen hiervan:
1) Stadslicht is niet meer apart schakelbaar, alleen via parkeerschakelaar. Dit kan een APK issue zijn.
2) Bij grootlicht heb je dan ook werkelijk alle mogelijke verlichting aan de voorkant aan (behalve richtingaanwijzers). Ik weet niet of het wenselijk is om 360W via die ene zwarte draad te schakelen en ik weet niet of de dynamo dit wel bijgeleverd krijgt.
Mocht ik dit toch willen proberen dan trek ik aparte draden vanaf de accu naar beide relais
DSuper 1.9 LPG blue d’ Orient 01-1972
Het enige wat ik in een andere auto zie is de reflectie van die van mij.















Totaal aantal Berichten: 1452
Geregistreerd: 02-02-2007
- ID/DS DSuper LPG 5bak
- Xantia 1.8 16v Break
Mijn neef die APK keurmeester is vertelt me dat het geen probleem is als de stadslichten niet apart van andere verlichting geschakeld kan worden, dit licht moet het uiteraard wel doen.
Ik hoop dat dit verhaal iets verduidelijkt en de drempel om zelf te sleutelen verlaagt.
Groetjes, Bart
DSuper 1.9 LPG blue d’ Orient 01-1972
Het enige wat ik in een andere auto zie is de reflectie van die van mij.