Poissy brengt ons de DS3


Poissy brengt ons de DS3

De PSA-fabriek in Poissy kent een lange geschiedenis. Tegenwoordig worden de C3 en de DS3 er gemaakt, dus ook de DS3 Cabrio en – nog begeerlijker – de DS3 Cabrio Racing. Axel-kenner en Citroën-auteur en -uitgever Thijs van der Zanden heeft er een rondleiding gekregen en laat heel Citroën-Forum.nl meekijken.

De mogelijkheid om een bezoek te brengen aan een autofabriek krijg je niet iedere dag. Ik hoefde dan ook niet lang na te denken, toen ik onlangs de kans kreeg om een kijkje te nemen in de PSA-fabriek in Poissy.

Nu de fabriek in Aulnay-sous-Bois zijn poorten heeft gesloten, is Poissy voor PSA de belangrijkste productielocatie in de regio Parijs geworden. Hier rollen nu de Peugeot 208 en de Citroëns C3 en DS3 van de band. Van origine is Poissy een Ford-fabriek, die al voor de oorlog werd gebouwd. In de jaren ’50 kocht Simca het complex en toen dat merk werd overgenomen door Chrysler, kwam de fabriek in Amerikaanse handen. Nadat PSA in 1978 de Europese tak van Chrysler had gekocht, werden er in Poissy Talbots en Peugeots geproduceerd. Vanaf de jaren ’90 lopen er ook Citroëns van de band.

Zoals op veel industriële complexen moeten we als bezoekers een aantal regels respecteren: vanwege de veiligheid zijn korte mouwen taboe en ook open schoenen zijn niet toegestaan. We krijgen bovendien allemaal een veiligheidsbril en worden diverse keren gemaand goed uit te kijken, want er heerst een grote bedrijvigheid op het fabrieksterrein en wagentjes met onderdelen rijden af en aan. Hoewel ons op de aangegeven looppaden eigenlijk niks kan gebeuren, waarschuwt onze gids ons toch om goed uit te kijken voor de bestuurders van deze wagentjes: “They are French, so be careful.”

Onder leiding van onze gids, die verrassend goed Engels spreekt, gaan we vervolgens de fabriek in op het punt waar de grote rollen staal binnenkomen. Dit staal wordt in platen geknipt, die vervolgens in een aantal persen tot auto-onderdelen getransformeerd worden. Meestal gaat dat in een een paar stappen, waarbij de eerste persgang de hoofdvorm bepaalt en de volgende stations de detaillering aanbrengen. Omdat het uiteraard niet rendabel is om voor ieder afzonderlijk stuk plaatwerk een aparte pers neer te zetten, kunnen de mallen eenvoudig uit de pers worden verwijderd en worden vervangen door mallen voor een ander onderdeel.

Alle losse stalen onderdelen worden in de volgende hal in elkaar gelast tot een carrosserie. Aan dit proces komen nauwelijks mensenhanden te pas. Zelfs het selecteren van de juiste onderdelen gaat automatisch. Neem bijvoorbeeld het dak: de robot weet van iedere auto die voorbij komt om wat voor model het gaat (een C3 met een gewone voorruit, een panoramische voorruit die verder in het dak doorloopt, een DS3 of een DS3 cabrio) en kiest dan zelf de bijbehorende dakplaat om deze op de carrosserie te bevestigen. Mensenhanden zijn wel nog nodig bij de kwaliteitscontrole, die op diverse punten in het productieproces plaatsvindt. “Dit zijn bijna altijd vrouwen,” merkt onze gids op, “omdat die over het algemeen nauwkeuriger en secuurder zijn dan mannen en daardoor kleine onvolkomenheden sneller zien.”

Behalve industriële serieproductie vindt er in Poissy ook op kleine schaal productie van speciale modellen plaats, zoals lesauto’s, auto’s met een aangepaste bediening en de ombouw tot bedrijfsvoertuigen. Terloops merkte onze gids ook nog op dat er, letterlijk in een hoekje, een carrosserie voor een nieuwe rally-versie van de DS3 geprepareerd werd. Bijna bescheiden: “We bouwen deze auto hier verder niet, dat gebeurt bij Citroën Racing. Het enige dat hier gebeurt, is het verstevigen van de carrosserie en het plaatsen van een veiligheidskooi.”

De carrosserieën gaan vanuit de assemblagehal naar de spuiterij. Omdat het risico op vuiltjes in de lak toeneemt naarmate er meer mensen in de lakstraat rondlopen, is deze afdeling niet toegankelijk voor bezoekers. Onze gids vertelde dat je aan de locatie van de spuiterij, helemaal aan de andere kant van het terrein, kunt zien dat de fabriek in Poissy al wat ouder is: “Het is logistiek gezien erg omslachtig om carrosserieën over grote afstanden heen en weer te slepen. Moderne fabrieken zijn daarom veel compacter van opzet. Om het proces toch zo goed mogelijk te laten verlopen, is er een gigantische tunnel gemaakt tussen de twee fabrieksgebouwen. Zo kunnen de carrosserieën vrij van weersinvloeden van de ene hal naar de andere worden getransporteerd.”

Vanuit de spuiterij komen de carrosserieën in de assemblagehal terecht. Hier worden stap voor stap alle componenten gemonteerd die nodig zijn om er een echte auto van te maken: de bekabeling, de isolatie, het dashboard, de stoelen, alle binnenbekleding, de ophanging, de motor… Veel onderdelen komen kant en klaar uit andere fabrieken aan en hoeven alleen nog maar gemonteerd te worden. Dit is een logistieke operatie om U tegen te zeggen. Zeker bij de DS3 is de keuze uit allerlei verschillende opties, kleuren en aankledingen zo groot dat bijna iedere auto een unieke combinatie van specificaties vormt. Al die onderdelen moeten natuurlijk op het juiste moment op de juiste auto gemonteerd worden. Die montage is in veel gevallen overigens gewoon mensenwerk. Om dat werk zo aangenaam en comfortabel mogelijk te maken, is er vaak ondersteuning van machines die zwaar tillen en ongezonde werkhoudingen voorkomen.

Tijdens onze aanwezigheid in de assemblagehal klinkt er af en toe een kort muziekje. De gids legt uit: “In de jaren ’80 stond de lopende band soms wel 250 keer op een dag stil, omdat er ergens op een van de montagestations een probleem ontstaan was. Dat ging natuurlijk enorm ten koste van de productiviteit en daarom hangt tegenwoordig bij iedere werkplek een geel koord. Als er problemen ontstaan, trekt de monteur aan het koord en klinkt er een muziekje, zodat zijn collega’s weten dat hij hulp nodig heeft. Iedere afdeling heeft een eigen deuntje, zodat de juiste mensen te hulp kunnen schieten. Sinds we op die manier werken, staat de lopende band bijna nooit meer stil.”

Het laatste station voordat de auto’s de fabriek verlaten, is de kwaliteitscontrole. Hier wordt iedere auto nog eens helemaal nagelopen en op allerlei punten gecontroleerd. Indien nodig wordt de afwijking meteen hersteld. Op die manier is de kans op productiefouten en ander ongemak voor de klant zo klein mogelijk.

Als ik naderhand weer achter het stuur van mijn eigen, eveneens in Poissy gebouwde DS3 Cabrio zit, realiseer ik me dat er van het complexe productieproces dat achter mijn auto schuilgaat eigenlijk niks te merken is. Dat is misschien wel de grootste prestatie van de fabriek. Ik start de motor, zet m’n zonnebril op en doe het dak open: gewoon genieten. Merci, Poissy!

Reacties op dit artikel kun je hier plaatsen. Kijk ook eens op citrovisie.nl, de uitgeversmaatschappij van Thijs van der Zanden.

tekst: t_vanderzanden, foto’s: Automobiles Citroën, redactie: RensKorevaar

© Citroën-Forum 2003 - 2025 | adverteren
Facebook